Veterinární klinika Kralupy nad Vltavou

Napadení domácích mazlíčků blechami a klíšťaty je aktuálním tématem od brzkého jara až do podzimu, je tudíž hodně důležité korektně ošetřovat psy a kočky v avizovaných rizikových obdobích vhodnými preparáty proti těmto cizopasníkům. Blechy na rozdíl od klíšťat představují navíc celoroční problém, čehož si většina majitelů psů a koček není vědoma.

Blechy, klíšťata, komáři a mouchy-bodalky mohou zapříčinit vznik úporně svědivých lokálních zánětů kůže, celkové alergické reakce na bodnutí nebo kousnutí s rozvojem anémie neboli chudokrevnosti. Vlivem změn klimatických podmínek a oteplování v našem mírném pásmu přibývají navíc nové hrozby vzniku onemocnění jakými jsou ku příkladu anaplasmóza, babesióza, leishmanióza nebo Lymská borelióza. Jedná se o bakterie a krevní parazity, které blechy a klíšťata přenášejí na psy a kočky a vyvolávají život ohrožující infekce s vysokou horečkou a rozpadem červených krvinek. Mezi další klinické projevy těchto onemocnění patří apatie, malátnost, nechutenství, zvracení, bolestivost kloubů, neochota k pohybu a kulhání, přítomnost krve v moči, bolestivé záněty močového aparátu, nervové příznaky atd. Blechy jsou taky schopny zamořit organismus Vašich pejsků vnitřními parazity, hlavně larvami tasemnic.

Nepodceňujte proto přítomnost blech a klíšťat v našem životním prostředí a pokuste se minimalizovat jejich kontakt s Vašimi psími a kočičími společníky. 

Dlouhá léta byli chovatelé v boji proti cizopasníkům odkázáni na antiparazitární šampóny, pudry, spreje a obojky, s ne vždy uspokojivým efektem. V současnosti se jeví jako nejúčinnejší aplikace tzv. spot-onů (malé množství roztoku s účinnou látkou se nakape dle instrukcí výrobce nebo veterinárního lékaře na kůži zvířete). Bezpečnou, vysoce účinnou a snadno aplikovatelnou novinkou na trhu je i ochucená žvýkací tableta pro psy s délkou působení až 12 týdnů. Jedná se o přípravek pro vnitřní použití, takže účinná látka nepřijde do kontaktu s dětmi. Navíc je voděodolná, psy se tudíž můžou v letním období koupat bez snížení efektivního působení účinné látky v kůži zvířete. Je zcela vyhovující i pro použití u gravidních a laktujících fen a štěňat od osmi týdnů věku.

Na našem pracovišti tolerují podání této žvýkací tablety i pejskové s citlivým zažíváním bez vedlejšího účinku zvracení či průjmu.

Přestože v současnosti výrobci ektoparazitik vyvíjejí pořád šetrnější a účinnější přípravky proti blechám a klíšťatům je vhodně jejich aplikaci konzultovat s veterinárním lékařem, abychom se vyhnuli nástupu nežádoucích vedlejších reakcí na podání. Příznaky jakými jsou úporné svědění, zarudnutí kůže, ztráta osrstění a rozmanité sekundární kožní změny (mokvání, strupy, šupinatění kůže a lupy) vyžadují precizní dermatologické vyšetření a diagnostiku na veterinárním pracovišti. 

Ne vždy se totiž jedná o parazitární invazi v kůži, ale můžeme mít do činění s bakteriálním nebo plísňovým onemocněním, potravní alergii nebo méně častým ale závažným autoimunitním onemocněním kůže.

Ordinační doba

Pondělí - Pátek

Dopoledne: 10:00 - 12:00

Odpoledne: 14:00 - 19:00

 

Kontakty

Veterina Kralupy, s.r.o.

Mlýnská 228

Kralupy nad Vltavou

27801

Tel.: +420 722 902 271