Veterinární klinika Kralupy nad Vltavou

Náš VIP (very important pacient :-) ) Rýša- sympatický 13-tiletý bišonek k nám s páníčkem dorazil se silnou bolestivostí břicha, třesem, průjmem, zvracením a hořečkou 39,5st. Za pár hodin začal navíc projevovat známky septického šoku a jeho ledviny akutně selhávaly.... Uff! Docela hodně komplikací na 13tiletého staříka! :-( Co myslíte, co ho takhle ničilo, troufli byste si odhadnout diagnózu??? Primární gastrointestinální příznaky by nás třeba mohli navádět k akutní gastroenteritídě (bakterie/virus?), třeba zauzlení střev, cizí těleso v bříšku, nebo nedejbože nějaká otrava? Nebudu Vás napínat- Rýšu dramaticky zazlobila PROSTATA a trpěl tzv. akutní prostatitídou. Měl jí velikou jako německý ovčák a při rektální palpaci kňučel bolestí. Ultrasonograficky jsme v prostatě prokázali hodně cyst a abscesů (dutin vyplněných hnisem). Nezbývalo než Ríšu hospitalizovat, pokusit se "rozchodit" ledviny, dodat mu tekutiny a následně i živiny pomocí infuze a pravidelně aplikovat antibiotika, kombinaci analgetik na zmírnění bolestivých křečí a další podpůrné léčiva. Tři dny bojoval o život jako drak! Ačkoliv se klinicky a naoko nelepšil a ležel v tom samém klubíčku neštěstí, přesto se nám postupně povedlo zdolat septický šok, zažehnali jsme horečku a postupně vyvolali i adekvátní diurézu (=močení). Pořád odmítal sám jíst a pít, a proto musel dostávat veškeré živiny do žíly. Díky trpělivým páníčkům, kteří akceptovali docela dost nákladnou léčbu, jsme si mohli dovolit mu aplikovat dražší a účinnější analgetika a antibiotika. Rýša začal postupně sám pít a ledviny začaly opět fungovat. Zvracení a průjem odezněli. A tak jsme se rozhodli mu trošičku ulevit i po psychické stránce a povolili mu návštěvu domova. S páníčkem odcházel vybaven energeticky nabušenými konzervami, aby se ho doma pokusili rozkrmit a dostavovali se jenom na pravidelnou aplikaci léčiv. Nevěřili byste (já sama jsem majiteli předpovídala špatnou prognózu), ale Rýša je z nejhoršího venku! Sám pije, jí, akceptuje kratší venčící procházky a opět se těší ze života...
Rýšu jsme mezičasem i chemicky vykastrovali pomocí speciálního čipu aplikovaného do podkoží, abychom zablokovali dráždění prostaty testosteronem a na prostatu cílená antibiotická léčba potrvá ještě několik týdnů, možná měsíců. Držte prosím Rýšovi palce, je to veliký bojovník a jeho majitelé jsou dobráci a sympaťáci! :-) 
 Dobrá rada na závěr: Máte doma staršího pejska, nekastrovaného samce, který čůrá slabším proudem a častěji než jste byli zvyklí dřív? Trvá mu to déle i na stolici a nedaří se mu stolici řádně vytlačit? Objevujete doma občasně krvavou nebo narůžovělou kapičku s močí na podlaze? Může se jednat o počínající příznaky onemocnění prostaty. Nejčastěji se jedná o tzv. benigní hyperplazii prostaty nebo chronickou prostatitídu (náš případ výše popsané akutní prostatitídy je méně častý), které můžou uniknout i oku pečlivého chovatele. Naše pracoviště Vám nabízí preventivní NEBOLESTIVÉ vyšetření prostaty Vašeho pejska. Dostavte se s Vaším psím pánem v letech a my mu jeho urogenitální trakt řádně zkontrolujeme.

Ordinační doba

Pondělí - Pátek

Dopoledne: 10:00 - 12:00

Odpoledne: 14:00 - 19:00

 

Kontakty

Veterina Kralupy, s.r.o.

Mlýnská 228

Kralupy nad Vltavou

27801

Tel.: +420 722 902 271