Veterinární klinika Kralupy nad Vltavou

Zatím si s námi hraje spíše aprílové počasí. Pro domácí mazlíčky nic neobvyklého. Jakmile ale udeří nesnesitelná horka, začínají problémy nejen pro lidi, ale také pro zvířata, která mají zcela odlišnou termoregulaci. Na naší veterině jsme na přehřátí koček a psů připraveni. Byly bychom však nejraději, kdyby k nám takových pacientů letos zavítalo co nejméně. Na co si dát při parnech největší pozor?

Slunce žhne jako blázen. Horko k zalknutí. Lidi prchají do stínu. Chladí se nápojem, mokrým ručníkem přes hlavu nebo zapnutím klimatizace. Naši mazlíčci to ale tak jednoduché nemají. Hustá srst psů a koček neumožňuje jenom tak se dostat na správnou teplotu.

Proto je nutné při letních vedrech dbát o domácí mazli mnohem víc. Nechceme vás v žádném případě strašit, ale přečtěte si o případech, se kterými se v naší veterinární ordinaci často setkáváme.

Když to kočka přepískne s opalováním

Lebedit si na sluníčku, vychutnávat si letní paprsky a rozvalovat se. Pro to jsou kočky snad stvořené. Jak se říká, všeho moc škodí. O tom se přesvědčila i kočičí pacientka z Odolené Vody, jejíž panička nám volala: „Dobrý den, prosím o pomoc, moje Micka nějak divně dýchá, hlasitě a obtížně. A je taková nervózní. Vůbec nevím, co si počít…“

Paničku jsme uklidnili a sdělili jí, že jde o první příznaky přehřátí kočičího organizmu. Nemusel k nám do Kralup nad Vltavou ani jezdit. Stačilo ochladit.

Další telefonát od jiné majitelky z blízkých Velvar už potřeboval náš zásah: „Frantovi hrozně rychle tluče srdíčko, vypadá malátně a zvrací…“ Tady už šlo kocourovi skoro o život a bylo nutné, aby se Franta co nejdřív ukázal v naší veterině. Nebojte, Františkovi se nic vážného nestalo, ale situace nemusela vůbec nastat.

Kočka je k přehřátí mnohem náchylnější než např. člověk – nedokáže na rozdíl od člověka efektivně ochlazovat pocením. Její hlavní způsob ochlazování organismu je mechanismus dechové termoregulace spočívající ve zvyšování dechové frekvence. Jednoduše řečeno to znamená, že kočka začne rychleji dýchat, když je jí přílišné teplo. Přitom dochází k odpařování vody na sliznici jazyka a ústní dutiny.

Pamatujte, že přílišné teplo, horko a sluneční záření se může stát především v letních měsících příčinou nebezpečného přehřátí organismu neboli hypertermie. Myslete na své kočky stejně jako na sebe. Přinejmenším.

A když budete mít sebemenší náznak problému s kočkou, psíkem, nebo králíkem, brnkněte nám. Je jedno, jestli bydlíte v Libčicích nad Vltavou, nebo ve Velvarech. Do naší veteriny v Kralupech je cesta krátká.

 

 

Ordinační doba

Pondělí - Pátek

Dopoledne: 10:00 - 12:00

Odpoledne: 14:00 - 19:00

 

Kontakty

Veterina Kralupy, s.r.o.

Mlýnská 228

Kralupy nad Vltavou

27801

Tel.: +420 722 902 271